راهنمای خرید زعفران درجه یک؛ ویژه ماه رمضا | اختصاصی نچفت

راهنمای خرید زعفران درجه یک؛ ویژه ماه رمضا | اختصاصی نچفت

چکیده : معرفی انواع زعفران و راهنمای خرید زعفران با کیفیت

زعفران گیاهی با خواص متعدد و البته عطر و بوی بسیار عالی است. از خواص زعفران و مُحسنات این گیاه خوش عطر و بو که بگذریم، خرید زعفران درجه یک و تشخیص زعفران اصل از تقلبی، مهم‌ترین موضوعات در رابطه با این مادهٔ با ارزش هستند.

 

متأسفانه افراد سودجو و کلاهبردار در بازار زعفران نیز دست‌ برده و زعفران تقلبی را با قیمت زعفران اصلی به فروش می‌رسانند. حتی اگر قیمت زعفران تقلبی بسیار پایین یا رایگان باشد، فراموش نکنید که خطرات مصرف زعفران تقلبی بسیار مخرب است و با جان انسان در ارتباط است، لذا فکر کردیم که در این مقالهٔ کوتاه، مطالب مفید و مهمی در خصوص زعفران با شما به اشتراک بگذاریم. همچنین درمورد اهمیت خرید این ماده از مکان‌های معتبر صحبت کرده‌ایم. لطفاً تا پایان مطلب همراه ما بمانید.

 

 

راهنمای خرید زعفران اصل

زعفران که به طلای سرخ معروف است، گیاهی پرخاصیت و باارزش است. این گیاه خوش‌عطر به‌عنوان چاشنی و طعم‌دهنده در غذاها و دسرها مورد استفاده قرار می‌گیرد و به‌عنوان پادشاه ادویه‌ها شناخته می‌شود. خواص گیاه زعفران به استفادهٔ غذایی محدود نیست و در موارد دارویی و صنعتی نیز به‌کار برده می‌شود.

بالا بودن قیمت زعفران و متأسفانه وجود نمونه‌های تقلبی آن در بازار، خرید زعفران باکیفیت را با چالش روبه‌رو کرده‌‌است، بنابراین در هنگام خرید این مادهٔ ارزشمند غذایی، دستِ‌کم باید ساختار و انواع آن را به‌خوبی بشناسید.

 

ساختار زعفران

انواع مختلفی از زعفران در بازار موجود است. این ماده به ویژه در مراکز تخصصی فروش زعفران ازجمله زعفران طوبی، در بسته‌بندی‌ها و اوزان مختلفی عرضه می‌شود. برای جلوگیری از سردرگمی و یک خرید اصولی، بهتر است انواع زعفران موجود در بازار را بشناسید و با کاربرد هرکدام آشنا باشید، اما قبل از آن توضیح مختصر و مفیدی دربارهٔ ساختار و خواص این گیاه با ارزش خالی از لطف نخواهد بود.

 

 

 

 

گل زعفران از 6 گلبرگ تشکیل شده‌است که هرکدام از گلبرگ‌های آن دارای خاصیت دارویی و صنعتی متنوعی هستند. همچنین 3 پرچم زرد رنگ و 3 کلاله قرمز رنگ نیز در میان گلبرگ‌های این گل وجود دارند. این قسمت‌ها همان زعفران مصرفی هستند. تعداد کلالهٔ زعفران گاهی 2 و گاهی 4کلاله است.

 

 

 

 

انواع زعفران موجود در بازار

مهم‌ترین بخش زعفران کلاله و خامهٔ آن است که تقریباً تمام خواص زعفران در همین قسمت‌‌ها وجود دارد. انواع زعفران در بازار به پنج شکل به فروش می‌رسد:

 

 

۱. زعفران پوشال

این نوع زعفران کلالهٔ قرمز رنگ همراه با قسمتی نارنجی رنگ متمایل به زرد نیز است. تشخیص زعفران پوشال اصل از تقلبی بسیار آسان‌ است، به همین دلیل معمولاً خرید زعفران پوشال با اطمینان بیشتری صورت می‌گیرد. درنهایت این‌که رنگدهی زعفران بیشتر است.

 

۲. زعفران سرگل

 

زعفران سرگل یا همان زعفران خالص، به قسمت قرمز رنگ زعفران گفته می‌شود. این نوع زعفران معمولاً عیار رنگدهی بیشتری دارد. زعفران سرگل باکیفیت با بیشترین عیار 270 واحد رنگدهی دارد. زعفران سرگل که به زعفران ممتاز نیز موسوم است، رنگدهی عالی و و کیفیت بسیار خوبی دارد. به‌طورکلی قیمت زعفران ممتاز نسبت‌به سایر زعفران‌ها مناسب‌تر است. در عین حال قیمت این زعفران بسیار مناسب بوده و خرید آن مقرون‌به‌صرفه است.

 

 

 

 

۳. زعفران نگین

زعفران نگین نوع دیگری از این ادویهٔ ارزشمند و گران‌قیمت به‌شمار می‌رود. مشخصات زعفران نگین را می‌توان به‌صورت زیر بیان کرد:

 

در این نوع زعفران کلاله‌ها به‌طور کامل از هم جدا هستند.

 

رنگ این زعفران قرمز یکدست و بسیار خوش رنگ است.

 

قلم‌های زعفران نگین درشت هستند و بدون فرخوردگی یا در حد بسیار کمی فر خورده‌اند.

 

۴. زعفران دسته

کشاورزان زعفران دسته را بدون این‌که قسمت خاصی از رشته زعفران جدا شود، خشک کرده به‌طور دسته‌ در کنار هم قرار می‌دهند. این نوع زعفران را دخترپیچ یا زعفران رشته کامل نیز می‌نامند. عطر و بوی زعفران دخترپیچ بسیار عالی است. ارزان‌ترین زعفران موجود در بازار همین زعفران رشته کامل است. دلیل آن هم رنگدهی کمتر زعفران دخترپیچ نسبت‌به سایر انواع زعفران‌هاست.

 

حتی در هنگام خریداری زعفران رشته کامل یا دخترپیچ نیز باید با احتیاط عمل کرده و به فروشندگان بی‌نام و نشان اعتماد نکنید. مسلماً خرید از کشاورزان یا مراکز معتبر فروش زعفران خریدی مطمئن و مقرون‌به‌صرفه‌ را برایتان رقم خواهد زد.

 

تشخیص زعفران دخترپیچ اصل از تقلبی بسیار آسان است. با توجه به این‌که این زعفران به‌صورت رشتهٔ کامل عرضه می‌شود، امکان فیک بودن آن بسیار کم است. در هر صورت از روی ظاهر زعفران به‌آسانی می‌توان نوع تقلبی را از اصلی تشخیص داد.

 

 

۵. زعفران سفید

همان کلاله یا ریشهٔ زعفران است که رنگدهی کمتری دارد. قیمت زعفران سفید کمتر و خواص آن هم بیشتر است.

 

خواص زعفران

به‌طورکلی زعفران دارای خواص شادی‌آور، اشتهاآور، بهبود جریان خون، تسکین درد، خون‌ساز، کاهش تورم در بافت‌هایی که بر اثر ضربه آسیب دیده‌اند، محافظ سلول‌های مغزی، جلوگیری از پیشرفت بیماری‌های ژنتیک چشم و … است. در برخی موارد، زعفران به درمان بیماری‌های مختلفی ازجمله بیماری آسم، یرقان، بیماری‌های پوستی و … کمک کرده و در پیشگیری از افزایش کلسترول، تری‌گلیسرید و چربی بد خون نیز نقش بسزایی داشته است.

 

موارد استفاده از زعفران

بنابر آنچه گفته شد، زعفران هم کاربرد خوراکی و هم خاصیت درمانی دارد، بنابراین زعفران یکی از رایج‌ترین محصولاتی است که در بازار خرید و فروش می‌شود. به‌طورکلی این مادهٔ خوش عطر و بو برای طعم دادن به غذاهای مختلف و انواع دسرها به ویژه دسرهای زعفرانی ماه رمضان از قبیل کاسترد زعفرانی، در تهیهٔ انواع شیرینی‌ها، بستنی‌ها و … به‌کار برده می‌شود.

 

نکات خرید زعفران (تشخیص زعفران اصل از تقلبی)

اگر به فکر هزینه‌ها و صدالبته سلامتی خود هستید، خرید زعفران را سرسری نگیرید. کیفیت و قیمت زعفران موارد مهمی در خرید این کالای با ارزش هستند. در بین تمامی انواع زعفران، نوع سرگل کیفیت بیشتری دارد و قیمت آن نیز مناسب‌تر است. چند روش ساده زیر در تشخیص زعفران اصل از تقلبی به شما کمک خواهد کرد:

 

زعفران اصل را از طعم و عطر آن بشناسید. زعفران اصلی طعمی تلخ و عطری شیرین دارد.

 

زعفران اصلی را روی کاغذ کاهی بگذارید، اگر اثر چربی بر جای گذاشت، این زعفران اصلی است.

 

کلاله‌های زعفران منحنی و خوش رنگ هستند، اما یک کلاله بیش از حد براق، ممکن است تقلبی باشد.

 

اگر زعفران اصلی را روی شعله‌های گاز متان قرار دهید، رنگ آن به بنفش یا نارنجی تغییر می‌کند.

 

استفاده از بنزین در تشخیص زعفران اصل از تقلب به شما کمک می‌کند. اگر زعفران در بنزین حل شود و آن را رنگی کند، آن زعفران تقلبی است.

 

قیمت زعفران امروز

نوع و وزن زعفران در تعیین قیمت این مادهٔ با ارزش نقش دارند. زعفران ادویه‌ای پرطرفدار است و در وزن و بسته‌بندی‌های مختلفی عرضه می‌شود. فرقی نمی‌کند که قصد خرید زعفران گرمی را دارید یا می‌خواهد آن را به صورت عمده خریداری کنید، در هر صورت بهتر است از مراکز معتبر خرید خود را انجام دهید.

 

 

برای اطلاع از قیمت زعفران گرمی در وزن‌های مختلف می‌توانید با شرکت زعفران طوبی در تماس باشید. این شرکت زعفران با کیفیت را در بسته‌بندی‌های استاندارد به بازار عرضه می‌کند.

 

کلام پایانی

در این مطلب نکات مفید و مختصری درمورد ادویهأ خوش عطر و بوی زعفران ارائه کردیم. مصرف زعفران تقلبی جان و مال شما را به خطر می‌اندازد، بنابراین جهت جلوگیری از متضرر شدن جانی و مالی، بهتر است زعفران را از مراکز معتبر خریداری کنید. امیدواریم توانسته باشیم در خرید این مادهٔ پرخاصیت و گران‌قیمت کمکی کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *