دستاوردهای هوش مصنوعی در روند درمان بیماری‌ها | اختصاصی نچفت

دستاوردهای هوش مصنوعی در روند درمان بیماری‌ها | اختصاصی نچفت

عرصه پزشکی یکی از عرصه‌های مهمی است که هوش مصنوعی در آن نفوذ زیادی کرده است. نفوذ هوش مصنوعی در پزشکی به شکل‌های مختلفی صورت گرفته است. عرصه نفوذ هوش مصنوعی را می‌توان شامل کسب و کارهای پزشکی، روند درمان و حوزه تحقیقات پزشکی دانست. با این حال هیچ یک از این دستاوردها به اندازه درمان بیماری‌ها مهم نیستند. دستاوردهای هوش مصنوعی در زمینه درمان بیماری‌ها بسیار گسترده است. در این مطلب به برخی از این دستاوردها اشاره شده است.

 

هوش مصنوعی و اشکال آن در پزشکی

روش‌هایی که هوش مصنوعی از طریق آن به روند درمان بیماری‌ها کمک کرده است عبارتند از:

 

جمع‌آوری داده‌ها و تحلیل آن‌ها

هوش مصنوعی در جمع‌آوری داده‌ها نقش مهمی داشته‌ است. هوش مصنوعی در جمع‌آوری داده‌ها از روش مدل‌های یادگیری ماشینی برای جستجوی داده‌های پزشکی استفاده می‌کند. الگوریتم یادگیری ماشینی روشی است که توسط آن سیستم هوش مصنوعی مقادیر خروجی را با استفاده از داده‌های وارد شده به آن پیش‌بینی می‌کند. مدل‌های ماشین یادگیری این کار را از طریق طبقه‌بندی و رگرسیون انجام می‌دهند. به طور کلی داده‌های جمع‌آوری شده برای کمک به بهبود نتایج سلامت بیماران بسیار موثر هستند.

 

تجزیه و تحلیل در امور مختلف از جمله تصویربرداری

از تجزیه و تحلیل تصویربرداری به عنوان رایج‌ترین‌ نقش هوش مصنوعی در امور پزشکی، یاد می‌شود. استفاده از هوش مصنوعی در تصویربرداری پزشکی کمک می‌کند تا پزشکان قادر به شناسایی شرایط حاد به شکلی سریع و آسان باشند. طبق تحقیقاتی که در این زمینه در  دانشگاه تولین صورت گرفته است محققان کشف کردند که هوش مصنوعی می‌تواند با تجزیه و تحلیل اسکن‌های بافتی، سرطان کولورکتال را به ‌طور دقیق تشخیص دهد. جالب است طبق نتایج این تحقیق، دقت تشخیص هوش مصنوعی حتی از پزشکان یا متخصصان این زمینه نیز بیشتر است.

 

تشخیص بیماری‌ها

هوش مصنوعی قادر به تشخیص بیماری‌ها نیز است. بخشی از این کار همانطور که گفتیم از طریق تشخیص صحیح بیماری‌ها انجام می‌شود و بخشی نیز از طریق  یادگیری ماشینی به خصوص الگوریتم‌های یادگیری عمیق. هوش مصنوعی از طریق روش‌های فوق پیشرفت‌های زیادی در تشخیص خودکار بیماری‌ها داشته است. تشخیص بیماری‌ها توسط هوش مصنوعی شامل موارد زیادی است. مثلا در یک نمونه گروهی از دانشمندان از دانشگاه بن آلمان، تکنیکی با استفاده از هوش مصنوعی به تکنیکی دست یافتند که می‌تواند سرطان خون را از طریق نمونه‌های خون تشخیص دهد و آن را بهبود بخشد.

 

محققان این عرصه همچنین یک برنامه یادگیری ماشینی را بر اساس ارزیابی خون یا مغز استخوان توسعه دادند که در تشخیص سرطان سیستم لنفاوی کاربرد دارد. تشخیص بیماری‌های پوستی از جمله سرطان پوست از دیگر مواردی است که هوش مصنوعی کمک زیادی به آن کرده است. در این زمینه نیز هوش مصنوعی با روش‌های مختلف از جمله جمع‌آوری داده‌ها و تصاویر مربوط به ضایعات پوستی موفق به تشخیص زودرس بسیاری از بیماری‌های وخیم پوستی شده‌اند. تشخیص از طریق هوش مصنوعی از مزایایی چون سرعت بالا و تشخیص ارزان‌تر برخوردار است.

تولید داروها

هوش مصنوعی در عرصه داروها نیز دستاوردهای مثبتی داشته است. هوش مصنوعی در این عرصه از سد مراحل خاصی عبور کرده است. یکی از این مراحل درک منشا بیولوژیکی بیماری و مکانیسمم‌های مقاومت در بیماران است. هوش مصنوعی با شناسایی اهداف، تجزیه و تحلیل آن‌ها، جمع‌آوری داده‌های مربوط به داروها و… کمک زیادی به تولید داروها کرده است. به طور کلی نقش هوش مصنوعی در تولید داروها بسیار شگرف بوده است. تا جایی که برخی معتقدند هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که فرآیند کشف دارو را متحول کند و کارایی، دقت و سرعت را بهبود بخشد. یکی از دستاوردهای جالب هوش مصنوعی در عرصه داروسازی این است که برندهای دارویی از قدرت هوش مصنوعی برای کمک به فرآیند کشف داروی نسبتاً گران قیمت و رقابتی استفاده می‌کنند.

 

همچنین در مواردی راه‌حل‌های هوش مصنوعی می‌توانند الگوهای بیماری را از طریق مجموعه‌ای از داده‌های وسیع تحلیل کنند و به این نتیجه برسند که کدام ترکیب دارویی برای درمان بیماری‌های مختلف مناسب‌تر است. علاوه بر  موارد فوق، بسیاری از شرکت‌های داروسازی استفاده از هوش مصنوعی را برای درمان احتمالی بیماری‌های شناخته شده مانند آلزایمر و پارکینسون و سایر بیماری‌های نادر آغاز کرده‌اند. ظاهرا نتایجی که از طریق هوش مصنوعی به دست می‌آید بسیار سریع و مطمئن هستند. علاوه بر این روند جمع‌آوری و تحلیل داده‌ها از طریق هوش مصنوعی از هزینه کمی برخوردار است.

 

درمان شخصی

هر بیماری یک درمان مشخصی دارد. به طور کلی پاسخ بیماران حتی افرادی که یک بیماری مشترک دارند، به درمان‌ها متفاوت است. اما واقعیت این است که روند درمان برای هر شخصی زمانبر، پرهزینه و سخت است. به خصوص روند تشخیص عوامل تاثیرگذار بر انتخاب درمان. اما هوش مصنوعی از طریق یادگیری ماشینی می‌تواند این کار  را آسان و خودکار کند. مثلا می‌تواند از طریق جمع‌آوری داده‌های مختلف در مورد وضعیت بیمار به روند درمان او کمک کند. یعنی تشخیص دهد کدام درمان برای بیمار مناسب‌تر است. هوش مصنوعی همچنین می‌تواند با کمک حسگرهای ویژه و سایر دستگاه‌ها، اطلاعات لازم را در مورد آنچه برای سلامتی بیمار لازم است جمع‌آوری کند و آن را با پزشک او به اشتراک بگذارد.

 

مهار بیماری‌ها

هوش مصنوعی در مهار بیماری‌ها نیز نقش مهمی داشته است. یکی از این بیماری‌ها، بیماری کرونا است که شاید کمتر کسی از ما متوجه نقش هوش مصنوعی در آن شده باشیم. هوش مصنوعی به روش‌های مختلف از جمله پیش‌بینی کانون‌های جدید کرونا، تشخیص و درمان این بیماری از راه دور و… کمک زیادی به مهار این بیماری کرد. هوش مصنوعی در رابطه با مهار سایر بیماری‌ها نیز چنین نقشی بر عهده دارد.

 

سخن نهایی

دستاوردهای هوش مصنوعی را می‌توان در زمینه‌های مختلف و اشکال متفاوت از جمله  سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مشاهده کرد. چنانچه در عرصه پزشکی هوش مصنوعی نه تنها به روند درمان کمک کرده است؛ بلکه در کسب و کار عرصه پزشکی نیز تاثیراتی را داشته است. از معرفی پزشکان و راه‌های دریافت نوبت گرفته تا موارد دیگری که باعث تسهیل دسترسی پزشکان و بیماران به یکدیگر شده است. نوبت‌دهی هوشمند جهت پذیرش بیماران و حتی پرداخت حق ویزیت از طریق درگاه پرداخت آنلاین تنها بخشی از خدمات هوش مصنوعی در عرصه پزشکی است. شما می‌توانید با استفاده از هوش مصنوعی به خرید شارژ بدون رمز دوم یا بسته اینترنتی و… نیز اقدام کنید و به صورت آنلاین با پزشک خود در ارتباط باشید. همه اینها بدان معناست اگر کشور یا حتی پزشکی می‌خواهد در این عرصه به موفقیت برسد چاره‌ای جز توجه به هوش مصنوعی و بهره‌گیری از آن ندارد.


۷ فروردین ۱۴۰۲ ۱۴:۳۶

اشتراک گذاری (چگونه میتوانید این مطلب را برای دیگران بفرستید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *