کپسول هماتینیک چه تاثیری در درمان کم خونی دارد؟ | اختصاصی نچفت

کپسول هماتینیک چه تاثیری در درمان کم خونی دارد؟ | اختصاصی نچفت

کم خونی مشکلی است که به دلایل مختلفی می‌تواند در بدن ما رخ دهد.

گاهی اوقات کم خونی از نوزادی همراه ماست و گاهی نیز به دلیل سوء تغذیه یا عوامل دیگر به این بیماری دچار شویم.

بنابراین عوامل مختلفی از وراثت گرفته تا کمبود مواد مغذی در ایجاد کم خونی مؤثر هستند.

قرص هماتینیک یک مکمل آهن محبوب حاوی ترکیباتی مثل آهن، ویتامین B12 و فولیک اسید است که برای درمان انواعی از کم خونی کاربرد دارد.

در این مقاله با هماتینیک به طور دقیق‌تر آشنا می‌شوید. با ما همراه باشید.

هماتینیک چیست؟

کم خونی انواع مختلفی دارد. دو نوع شایع‌تر کم خونی که هم در کودکان و هم در بزرگسالان دیده می‌شود، کم خونی ناشی از فقر آهن و کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 (کم خونی مگالوبلاستیک) است.

هماتینیک عموماً ترکیبی است از آهن، ویتامین B12، فولیک اسید و بعضاً ریزمغذی‌های دیگر مثل ویتامین C. این ترکیبات در واقع ریز مغذی‌های ضروری برای درمان چند نوع شایع از کم خونی هستند.

اولین ترکیب موجود در هماتینیک، فروس فومارات به مقدار ۳۵۰ میلی گرم است.

فروس فومارات بیشتر از انواع دیگر ملح‌های آهن، حاوی آهن عنصری (elemental iron) می‌باشد.

ملح فومارات حاوی ۳۳ درصد آهن عنصری است، در نتیجه هر کپسول هماتینیک، حاوی تقریباً ۱۱۵ میلی گرم آهن عنصری است.

شرکت‌های مختلف داروسازی در ایران، محصول هماتینیک را تولید می‌کنند. یکی از محبوبترین و بهترین محصولات هماتینیک، کپسول هماتینیک رازک است. در ادامه با قرص هماتینیک رازک و ترکیبات و کاربردهای آن آشنا می‌شوید.

ترکیبات کپسول هماتینیک رازک

شرکت رازک، کپسول هماتینیک را با ترکیبات زیر تولید و به بازار دارویی ایران وارد کرده است:

فروس فومارات، ویتامین B12، ویتامین C و اسید فولیک

فروس فومارات، ویتامین B12، ویتامین C و اسید فولیک در کنار هم قرص هماتینیک را به مجموعه کامل و فوق‌العاده‌ای برای درمان انواع خاصی از کم خونی تبدیل کرده است. در ادامه کمی بیشتر درباره نقش این ریزمغذی‌ها در بدن می‌خوانید:

آهن

این عنصر در شکل‌گیری زنجیره هِم در هموگلوبین خون نقش مهمی دارد. مقدار کافی آهن در بدن برای خون‌رسانی و اکسیژن‌رسانی به بافت‌ها لازم است. کمبود آهن، عملکرد همه بخش‌های بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

ویتامین B12

وجود ویتامین B12 برای تولید گلبول‌های قرمز طبیعی خون ضروری است. هرچه ویتامین B12 در بدن کمتر باشد، گلبول‌های قرمز کمتر و ناقص‌تری تولید می‌شود و خون رسانی به درستی انجام نمی‌شود. کمبود این ویتامین به ایجاد کم خونی به نام مگالوبلاستیک منجر میشود.

فولیک اسید

فولیک اسید یا ویتامین B9 از ویتامین‌هایی است که در فرایند تولید گلبول قرمز سالم نقش مهمی دارد.

ویتامین C

این ویتامین در جذب روده‌ای آهن تأثیر فوق العاده‌ای داشته و کمک می‌کند که آهن دریافت شده از طریق غذاها تا حد ممکن دفع نشود. به علاوه، ویتامین C در کلاژن سازی، آبرسانی پوست و تقویت سیستم ایمنی نیز نقش دارد.

لازم به ذکر است که قرص هماتینیک در مقایسه با مکمل‌های آهن و کم خونی دیگر، حاوی میزان بیشتری از آهن است؛ بنابراین محصولی مناسب برای درمان کم خونی حتی با شدت بالا محسوب می‌شود.

ترکیبات کپسول هماتینیک رازک

قرص هماتینیک برای چی خوب است؟

پس از آشنایی اولیه با هماتینیک، حال به این سوال می‌رسیم که قرص هماتینیک برای چیست و چه افرادی می‌توانند از آن استفاده کنند؟

کاربردهای قرص هماتینیک شامل موارد زیر است:

  • درمان کم خونی ناشی از کمبود آهن
  • درمان کم خونی مگالوبلاستیک
  • درمان کم خونی فقر آهن برای زنان باردار
  • دارای ترکیباتی برای بهبود جذب آهن در بدن
  • درمان کم خونی ناشی از فقر آهن در دوران کودکی و نوزادی
  • بهبود اثرات ناشی از سوء تغذیه مثل کم خونی فقر آهن و ویتامین B12

همانطور که ملاحظه می‌کنید، هماتینیک برای درمان انواعی از کم خونی مناسب است. اما آیا افراد سالم که مبتلا به کم خونی نیستند نیز می‌توانند از این قرص به عنوان مکمل تغذیه‌ای استفاده کنند؟

در پاسخ باید بگوییم که به طور طبیعی، مردان حدوداً به 8 میلی‌گرم و زنان به 18 میلی‌گرم آهن به صورت روزانه نیاز دارد. خانم‌های باردار نیز که نیاز بیشتری به این عنصر دارند، به 27 میلی‌گرم و خانم‌های شیرده به 9 تا 11 میلی‌گرم آهن در روز نیاز دارند.

بر همین اساس، به دلیل این که مصرف مکمل‌های حاوی بالای 45 میلی‌گرم آهن (مانند قرص هماتینیک) هستند، برای افراد سالم توصیه نمی‌شود.

همچنین غیر از انواع کم خونی ذکر شده در بالا که گفتیم هماتینیک در درمان آن‌ها موثر است، موارد دیگر مثل کم خونی آپلاستیک و کم خونی ناشی از بیماری‌های مزمن همچون بیماری‌های کلیوی نمی‌توانند با قرص هماتینیک درمان شوند.

به طور کلی لازم است نوع کم خونی توسط پزشک تشخیص داده شده و بر اساس آن داروی لازم تجویز شود.

قرص هماتینیک برای چی خوب است؟

نحوه مصرف هماتینیک رازک

طریقه مصرف قرص هماتینیک رازک به طور معمول در بزرگسالان به صورت روزانه 1 عدد کپسول است. با این حال مقدار دقیق مصرف این دارو را پزشک شما بر اساس نتایج آزمایشات مشخص می‌کند.

در ابتدای مصرف هماتینیک، ممکن است برخی از عوارض گوارشی را تجربه کنید، چرا که میزان آهن این قرص به طور قابل توجهی بالاست. بنابراین می‌توانید بعد از وعده غذایی به همراه یک لیوان آب آن را مصرف کنید.

گاهی اوقات برای کاهش عوارض گوارشی، به دستور پزشک دوز هماتینیک را به صورت تدریجی بالا می‌برند و یا به این صورت تجویز می‌کنند که یک روز در میان به صورت تک دوز و یک جا هماتینیک مصرف شود. در نتیجه این اقدامات، تحمل عوارض گوارشی احتمالی هماتینیک، بیشتر می‌شود.

سوالات متداول

در ادامه به سوالات پر تکرار در رابطه با هماتینیک پاسخ کوتاه می‌دهیم.

قرص هماتینیک چه فوایدی دارد؟

هماتینیک ترکیبی از ریزمغذی‌های ضروری می‌باشد که برای درمان انواع خاصی از کم خونی تولید شده است. دو نوع از شایع‌ترین کم خونی‌ها یعنی کم خونی فقر آهن و کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 با استفاده از این قرص قابل درمان است.

بهترین قرص هماتینیک کدام است؟

کپسول هماتینیک رازک یکی از بهترین و محبوب‌ترین مکمل‌های هماتینیک در ایران است. در ترکیبات این محصول ویتامین C نیز در نظر گرفته شده است تا جذب آهن را افزایش دهد.

بهترین زمان برای خوردن کپسول هماتینیک چه موقع است؟

هماتینیک اگر با معده خالی مصرف شود، بالاترین جذب را دارد. با این حال بسیاری از افراد با این نحوه مصرف، دچار عوارض گوارشی می‌شوند. اگر شما نیز جزو آن دسته هستید، می‌توانید به مرور زمان و طی چند هفته مصرفِ هماتینیک بعد از وعده غذایی (مثلا بعد از شام)، کم کم به سمت مصرف با معده خالی پیش بروید.

آیا مصرف کپسول هماتینیک و چاقی ارتباطی با هم دارند؟

اگر مبتلا به کم خونی باشید و در اثر آن اشتهای شما کاهش پیدا کرده باشد، مصرف کپسول هماتینیک و رفع مشکل کم خونی، به بهبود اشتهای شما کمک می‌کند. حال در صورتی که با خوردن غذاهای پرکالری به افزایش اشتهای خود پاسخ دهید، می‌تواند به چاقی نیز منجر شود. اما هماتینیک به صورت مستقیم چاق کننده نیست.

باید توجه داشته باشید که رفع کم خونی و جبران کمبود آهن، برای داشتن بدنی سالم ضروری است. پس اگر کم خونی دارید باید حتما از مکمل آهن استفاده کنید. برای مقابله با اثر افزایش اشتهای مکمل‌های آهن، سعی کنید سبزیجات فراوان و منابع غذایی با کالری پایین را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

قرص هماتینیک رازک را از کجا تهیه کنم؟

هماتینیک رازک را می‌توانید به راحتی و با چند کلیک، از داروخانه آنلاین مفیدطب (دکتر اصیلی) تهیه کنید. پس از ثبت سفارش به صورت اینترنتی، با سریع‌ترین روش ارسال موجود، بسته خود را در محل مورد نظر تحویل بگیرید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *