علل مختلف انجام ارتودنسی دندان | اختصاصی نچفت

علل مختلف انجام ارتودنسی دندان | اختصاصی نچفت

شاید بدانید که بسیاری از نوجوانان برای کمک به رشد مناسب دندان های خود در دوران بلوغ از ارتودنسی دندان استفاده می کنند، اما در واقع بیماران زیادی در گروه های سنی مختلف هستند که می توانند از روش ارتودنسی برای تغییر موقعیت دندان ها و زیباتر شدن آنها استفاده کنند.

اما دلایل نیاز به ارتودنسی دندان در چیست؟

یکی از شایع ترین علل انجام ارتودنسی دندان در بیمارانی دیده می شود که از بریس فقط برای صاف کردن دندان های خود استفاده می کنند.

در اوایل رشد دندان‌ها، ارتودنتیست‌ها اغلب متوجه می‌شوند که برخی از دندان‌ها با زاویه‌ای رشد می‌کنند که در نهایت ردیف مناسبی را تشکیل نمی‌دهند.

در این موارد، بریس ها می توانند راه حل موثری برای اطمینان از رشد مناسب دندان باشند. این روش معمولا در سنین 8 تا 14 سالگی انجام می شود.

بریس های دندانی را می توان به عنوان بخشی از محلول برای دهان های کوچکی که دندان ها فضای کافی برای رشد ندارند استفاده کرد.

برخی از بیماران دندان هایی دارند که تا حدی از زیر بغل رشد کرده اند. پس از کشیدن چند دندان و ایجاد فضای کافی در دهان می توان از بریس برای هدایت دندان ها استفاده کرد.

  • اوربایت و آندربایت:

یکی دیگر از دلایل احتیاج به ارتودنسی دندان مشکل اوربایت و آندربایت است که در آن یکی از قوس های بالا یا پایین به جلو یا عقب رفته و حالتی نامناسب در صورت ایجاد کرده است.

در این عارضه دندانپزشک سعی می کند این ناهنجاری طبیعی را به محل طبیعی خود برگرداند و محل فک را تغییر دهد.

  • مال اکلوژن عمومی:

به گروهی از مسائل دندانی اطلاق می شود که در آنها عملکرد جویدن بیمار به خوبی کار نمی کند.

در این حالت دندانپزشکان و ارتودنتیست ها از روش های مختلفی برای تغییر موقعیت دندان ها استفاده می کنند تا دندان ها فرسوده نشوند و عملکرد طبیعی جویدن به فرد بازگردد.

یکی از دلایل نیاز به ارتودنسی دندان نقص در فک است. در این موارد استفاده از بریس همراه با جراحی می تواند شکل فک را تغییر دهد.

  • مشکلات عملکردی خاص:

گاهی اوقات از بریس ها برای جلوگیری از مشکلات بعدی استفاده می شود. ناهماهنگی در دهان می تواند منجر به مشکلات جویدن و همچنین مشکلات دیگری مانند مشکلات تنفسی شود که در آن اصلاح دندان ها می تواند به جریان طبیعی هوا در دهان کمک کند.

در این موارد، طیف وسیعی از درمان ها وجود دارد. استفاده از این روش ها در برخی بیماران صرفاً برای اهداف زیبایی انجام می شود.

نامنظم بودن دندان ها به خصوص آنهایی که در جای خود رشد کرده اند در موارد مختلف می توانند باعث آسیب به لثه شوند.

علل مختلف انجام ارتودنسی دندان

علائم نیاز به کامپوزیت دندان

در حقیقت کامپوزیت دندان برای افرادی مناسب است که دارای مشکلاتی نظیر کج شدن دندان ها ، شکاف بین دندان ها ، شکستگی ، آسیب دیدگی هستند تأثیر دارد. برای ساختن دندان کامپوزیت ، دندان های شما باید از قبل سالم باشد و اگر بیماری یا مشکل خاصی در دندان دارید ، از کامپوزیت نمی توان استفاده کرد.

درمان کامپوزیت دندان با برداشتن برخی از مینای دندان روی سطح دندان شروع می شود و به دندانپزشک اجازه می دهد بهترین کامپوزیت را روی دندان شما بگذارد و به دنبال آن یک ماده نگهدارنده وجود دارد. سپس دندانپزشک شما یک رزین کامپوزیتی به آن اضافه می کند ، آن را با نور خاصی درمان می کند و با جلا دادن دندان ها آن را تمام می کند. از آنجا که این فرایند شامل تکنیک سطح بالایی برای یک قالب و فرم طبیعی است ، بهتر است با دندانپزشکی صحبت کنید که در این زمینه تجربه و تخصص دارد.

در حقیقت کامپوزیت دندان برای افرادی مناسب است که دارای مشکلاتی نظیر کج شدن دندان ها ، شکاف بین دندان ها ، شکستگی ، آسیب دیدگی هستند تأثیر دارد. برای ساختن دندان کامپوزیت ، دندان های شما باید از قبل سالم باشد و اگر بیماری یا مشکل خاصی در دندان دارید ، از کامپوزیت نمی توان استفاده کرد.

ایراداتی همچون پوسیدگی دندان ، عفونت یا بیماری لثه ، کج شدن بیش از حد دندان و غیره دارند ، باید این مشکلات را قبل از استفاده از کامپوزیت دندان و برای مراحل بعدی کامپوزیت دندان برای زیبایی و مرطوب نمودن دندان های استفاده شده برطرف کنند.

دقت داشته باشید که بهداشت دهان و دندان برای افزایش عمر کامپوزیت ها بسیار مهم است. اگر به  بهداشت دندان های خود توجه نکنید ، کامپوزیت دندان برای شما مناسب نیست زیرا به سرعت آسیب می بیند.

علائم نیاز به کامپوزیت دندان

رده سنی انجام لمینت دندان

لمینت دندان باید زمانی روی دندان ها نصب شود که دندان ها و استخوان های فرد رشد کرده و رشد لازم را داشته باشد. این سن معمولا در 20 سالگی اتفاق می افتد.

در سنین پایین تر، نصب لمینت می تواند رشد دندان ها را متوقف کرده و تا زمانی که لازم باشد از رشد آنها جلوگیری کند.

  • نصب لمینت دندان در سنین پایین

در سنین پایین باعث جدا شدن روکش از دندان می شود و با رشد دندان ها دور می شود. این می تواند بسیار آزاردهنده باشد و وضعیت دندان های فرد غیرعادی باشد. این می تواند عواقب بدتری داشته باشد. از جمله شکاف های بین روکش و دندان و محل تجمع باکتری ها و احتمال عفونت در زیر روکش یکی از خطرات آن است. مشکل دیگری که در سنین پایین رخ می دهد مربوط به تراشیدن مینای دندان در این روش است. در این صورت فرد فقط تا پایان عمر می تواند روکش دندان خود را تعویض یا ترمیم کند و نمی تواند برای همیشه لمینت ونیر را از روی دندان خارج کند. به همین دلیل قبل از لمینت بدانید که این روش به دلیل تراشیدن دندان غیر قابل برگشت است.

  • لمینت سرامیکی برای افراد مسن

برای نصب لمینت های سرامیکی محدودیت سنی وجود ندارد و حتی افراد بسیار مسن یا مسن نیز می توانند در صورت مناسب بودن شرایط دندان برای نصب ونیر لمینت، از این روش دندانپزشکی زیبایی برای اصلاح صورت و اصلاح طرح لبخند خود استفاده کنند.

لمینت های سرامیکی در سنین بالا می توانند تاثیر فوق العاده ای در ظاهر لبخند شما داشته باشند. می توانید از آنها برای سفید کردن دندان های خود استفاده کنید. معمولاً افراد 60 یا 70 ساله چینی با درجه سبک A-1 را انتخاب می کنند. درجه B-1 کمی روشن تر است و بسته به نوع پوست، رنگ مو و سفیدی چشم، دندانپزشک ممکن است این رنگ را برای شما انتخاب کند.

رده سنی انجام لمینت دندان

کلینیک دندانپزشکی قلهک در تهران

کلینیک دندانپزشکی تخصصی قلهک با همکاری جمعی از متخصصان بنام و اعضای هیئت علمی دانشگاه های معتبر کشور تأسیس گردیده است. این مجموعه مأموریت خود را همراهی با سایر مراکز دندانپزشکی برای ارایه خدمات تکمیلی دندانپزشکی از جمله خدمات تخصصی در تمامی رشته ها و نیز خدمات تحت بیهوشی قرارداده است.

این مجموعه در تهران یکی از مراکز تخصصی دندان می باشد که دارای دندانپزشکان متخصص است و این برای کسانی که به دنبال خدمات دندانپزشکی در کنار دندانپزشک با تجربه هستند فرصت مناسبی است تا از خدمات این مجموعه بهره مند شوید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

تهران-خیابان شریعتی-روبروی مترو قلهک بن بست اختصاصی -پلاک 1-طبقه اول

26640905 – 26640907 – 26640957

کلینیک دندانپزشکی قلهک در تهران

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *